♥ Glykovaný hemoglobin

Ukazatel dlouhodobé kompenzace

Glykovaný hemoglobin (HbA1c, dlouhý cukr, průměrný cukr) je látka, která vzniká v organismu neenzymatickou reakcí (tzv. glykací) mezi hemoglobinem (červené krevní barvivo) a glukózou (krevním cukrem).

Hodnota HbA1c poskytuje nepřímou informaci o průměrné hladině cukru v krvi (dále glykémie) v časovém období 4-6 týdnů, které umožňuje posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky.
 
Hodnoty glykémie kolísají u každého z nás (u diabetiků i zdravých osob) a závisí na mnoha faktorech. Aktuální hodnota glykémie nemusí odrážet obvyklý a dlouhodobý stav. K lepšímu posouzení vývoje glykemií je třeba udělat několik zkoušek glukometrem denně i v noci a nejlépe i třeba dva dny po sobě. Ani to však nemusí odrážet dlouhodobý stav. HbA1c je proto stále považován za nejdůležitější parametr kompenzace cukrovky.

U zdravého člověka netrpícího diabetem se hodnoty HbA1c pohybují v rozmezí 2,8 – 4,0 %. U pacienta s diabetes mellitus (cukrovkou) se rozlišují 3 stupně kompenzace: HbA1c do 4, 5 % - výborná kompenzace, 4,5 - 6,0 % - uspokojivá kompenzace, nad 6,0 % - neuspokojivá kompenzace.

Sama jsem měla po dlouhou dobu hodnoty kolem 6,4 - 6,9, což moje lékařka považovala ještě za uspokojivé. Dosáhnout hodnot pod 6% je pravděpodobně velmi obtížné. Myslím, že hodnoty 4-5% spadají spíše do říše snů, podobně jako glykemie kolem 4-6 mmol/l, jelikož jak víme, při tak úžasných hodnotách máme krůček k hypoglykemii. Přesto se mi podařilo k poslední kontrole docílit hodnoty HbA1c 5,2! :-) Pravděpodobně je to zásluhou vylepšení nočních glykemií pomocí změny inzulínu - přechodem z Humulinu N na Lantus.

Diskusní téma: ♥ Glykovaný hemoglobin

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek