Slovníček pojmů

Zdrojem pro tento slovníček jsou stránky www.zivotacukrovka.cz/ a www.lecbacukrovky.cz.

ANALOGA INZULÍNU
    Nové typy inzulínu, jejichž molekula byla záměrně geneticky pozměněna, aby se docílilo žádoucích vlastností inzulínu ( většinou se jedná o zkrácení nebo naopak prodloužení jeho účinku)

BETA BUŇKY
    Buňky Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní, produkují hormon inzulín.

DAWN-FENOMÉN
    tzv. fenomén úsvitu, kdy se nejčastěji mezi 4. a 8. hodinou ranní zvyšuje hladina glykémie u diabetiků závislých na inzulínu.

DEKOMPENZACE
    Je, když stav negativních příznaků převládá nad příznaky vyrovnaného (kompenzovaného) stavu. Příznaky dekompenzace jsou např. žízeň, hlad, hubnutí, únava.

DIABETICKÉ KÓMA
    Těžká forma rozvratu metabolismu při neléčeném nebo nedostatečně léčeném diabetu 1. typu. Kóma (bezvědomí) bezprostředně ohrožuje život.

FRUKTÓZA
    Ovocný cukr ze skupiny jednoduchých cukrů. Je obsažen především v ovoci a zvyšuje glykémii.

GLUKAGON
    Vzniká stejně jako inzulín v Langerhansových ostrůvcích slinivky (pankreatu), ale má opačný účinek než insulin. Brzdí využití glukózy a má důležitý vliv na vyváženost hladiny cukru v krvi. Pojistka umožňující plynulou výměnu látkovou, aby změna hladiny cukru neprobíhala v nárazech a ve výkyvech. Jeho účinek je rychlý a krátkodobý (5 - 10 minut). Léčebně se užívá pro zvládnutí hypoglykémie.

GLYKÉMIE
    Hladina krevního cukru v krvi (u nás se udává v milimolech/l).

GLUKÓZA
    Jiný název: cukr hroznový, cukr krevní, je lehce přeměnitelná (ale jen za přítomnosti inzulínu) na energii. Vzniká štěpením složitějších cukrů např. sacharózy (řepného cukru) nebo škrobu (bramborového, rýžového, kukuřičného apod.). Malá rezerva glukózy je uložena v játrech, ve svalech a v srdci (glykogen) ale jen pro místní potřebu. Glukóza je jediným zdrojem energie pro mozek. Nedostatek glukózy se projevuje hypoglykémií. Glukóza se může vytvářet i z látek necukrových, tj. z bílkovin a tuků. Proto může být u diabetika vysoká hladina cukru, i když žádný nepřijal mimo jiné i takto. Při tvorbě cukru z látek necukrových vzniká u diabetika nežádoucí odpad a je pro organismus nežádoucně náročný.

Glykemický index potravin (GIP)
     Vyjadřuje rychlost vstřebávání sacharidů z potravin, čímž ovlivňuje výšku hladiny cukru v krvi. Nejvyšší GIP má čistý cukr, nejnižší např. ořechy, zelenina, potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

GLYKOVANÝ HEMOGLOBIN
      HbA1c – průměrná koncentrace glukózy v krvi během 8 – 12 týdnů před odebráním vzorku krve. Měření hodnoty glykovaného hemoglobinu dnes představuje hlavní nástroj hodnocení úspěšnosti dlouhodobé léčby diabetu, zatímco měření koncentrace glukózy v krvi poskytuje informace o změnách glykemie v průběhu dne nebo ze dne na den.

HYPERGLYKÉMIE
    Nadměrné množství cukru v krvi, které již vyvolává okamžité nežádoucí projevy ohrožující diabetika. V literatuře se udává nad 22 mmol/l.

HYPOGLYKÉMIE
    Kritické množství cukru v krvi, které již vyvolává okamžité nežádoucí projevy ohrožující život diabetika. V literatuře se udává pod 3,3 mmol/l.

INZULÍN
    Hormon bílkovinné povahy vznikající ve slinivce břišní. Bez přítomnosti inzulínu v krvi nelze využít glukózu jako energetický zdroj pro buňky. Inzulín otvírá buňkám přístup k energetickému využití glukózy. Inzulín vzniká podrážděním tzv. „beta buněk“ v Langerhansových ostrůvcích nacházejících se na povrchu slinivky. K podráždění dochází zvýšením hladiny cukru v krvi. Množství inzulínu v krvi proti množství cukru je nepatrné. Při nedostatku inzulínu v krvi nemůže být využita glukóza k tvorbě energie a glukóza se začne hromadit v krvi. Inzulín je látka bílkovinné povahy, kterou nelze aplikovat ústy, protože žaludeční šťávy ho ničí. Nadměrná dávka inzulínu vyvolá hypoglykémii.

INZULÍNOVÁ PUMPA
    Technické zařízení tvaru malé krabičky s mikropočítačem a zásobníkem inzulínu. Podle nastaveného programu dodává kontinuálně malá množství inzulínu do těla. Další inzulín si pacient dle své volby podává pomocí pumpy ve formě bolusů před jídly.

KOMPENZOVANÁ CUKROVKA
    Stav, kdy glykémie se pohybuje jen v doporučených mezích tj. ráno na lačno 4 – 6 mmol/l a 2 hodiny po jídle 5 - 8 mmol/l. Diabetik je relativně a podmínečně zdráv jen při kompenzované cukrovce.

KETOACIDÓZA
    Stav organismu, kdy je díky čerpání energie z tukových zásob v těle větší množství ketolátek. Počátečními obtížemi jsou zejména nevolnost a zvracení, při delším trvání může dojít až k poruše vědomí.

MONOSACHARIDY
    Jednoduché sacharidy. Jsou základní jednotkou všech sacharidů nazývaných též nepřesně cukry. Jako cukry se správně nazývají jen sacharidy sladké chuti, tedy i většina monosacharidů. Sacharidy jsou nejrozšířenější přírodní látkou. Rostliny využívají svých monosacharidů k lákání živočichů na roznos semen a na opylování. Sacharidy mají mnoho zajímavých funkcí, z nichž zdaleka ne všechny byly objasněny.

MALTÓZA
    Sladový cukr, je obsažen v pivu, ovlivňuje glykémii.

NEFROPATIE DIABETICKÁ
    Poškození ledvin v souvislosti s diabetem. Diabetická nefropatie je výsledkem chronické hyperglykémie se všemi svými důsledky, jako je negativní působení glykace bílkovin a tkání. U každého pacienta s diabetes mellitus by únik bílkoviny do moče ( mikroalbuminurie) měl být vyšetřen alespoň 1x ročně. Je-li již nefropatie přítomna, pak 2x ročně.

ORÁLNÍ GLUKÓZOVÝ TOLERANČNÍ TEST
    Vyšetření pro zjištění cukrovky. Provádí se ráno nalačno (je nutné alespoň 10 hodinové lačnění) ve specializované laboratoři. Vyšetření obnáší 3 odběry vzorku krve ze žíly. Nejdříve se odebere krev nalačno. Potom pacient vypijete roztok s glukózou (75 g). Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve pak je možné se normálně najíst a napít. Po celou dobu testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět. Fyzická aktivita by zkreslila výsledky testu, které by pak mohly být \"falešně v normě\".

PAD
    Zkratka pro perorální antidiabetika, tablety pro léčbu diabetu 2. typu podávané ústy

POLYDYPSIE
    Velká žízeň, charakteristická pro dekompenzovanou nebo nově zjištěnou cukrovku.

POLYURIE
    Velké močení, způsobené jak velkým příjmem tekutin, tak vysokým obsahem cukru v moči.

PROTEINURIE
    Bílkovina v moči.

PORUŠENÁ GLUKÓZOVÁ TOLERANCE
    Stav, kdy organismu již nedokáže dokonale kontrolovat koncentraci glukózy v krvi, avšak ještě nedojde k rozvoji vlastního diabetu. Porušenou glukózovou tolerancí trpí pacienti, kteří mají při orálním glukózovém tolerančním testu po dvou hodinách hodnotu glykémie mezi 7,8 mmol/l a 11,0 mmol/l. Tito pacienti jsou v budoucnu ohroženi vznikem diabetu mellitu 2. typu.

POLYNEUROPATIE DIABETICKÁ
    Postižení periferních nervů diabetem. Má různé formy, nejčastějším projevem jsou pálivé bolesti dolních končetin. Diabetická polyneuropatie však může postihnout i nervy ovládající srdce či trávicí ústrojí.

RETINOPATIE DIABETICKÁ
    Postižení oční sítnice diabetem, většinou způsobeno špatnou kompenzací diabetu.

SACHARÓZA
    Řepný a třtinový cukr. Tento cukr se diabetikům nedoporučuje, protože je náročněji štěpitelný (polysacharid), ale hlavně proto, že tento cukr je kaloricky vysoce účinný a není v potravě doprovázen dalšími potřebnými prvky, jaké obsahují jídla s cukrem škrobovým (brambory, rýže, kukuřice apod.). Navíc požití sacharózy je doprovázeno zbytečně zvýšenou glykémií. Takže kromě chuťových požitků nepřináší příjem sacharózy organismu nic důležitého a užitečného. Celá staletí naši předkové tento cukr neznali a geneticky tudíž není náš organismus na něm závislý.

SLINIVKA BŘIŠNÍ - PANKREAS
    Orgán se dvojí sekrecí: do dvanáctníku vylučuje tripsin, lipázu a amylázu. Zde spolu se žlučí pokračuje v trávení potravy již částečně předtrávené v žaludku, za 24 hod. až 1,5 l sekretu. Do krve slinivka vylučuje hormony inzulín a glukagon, které umožňují buňkám přeměnit glukózu na energii a zároveň zajišťují, aby změny hladiny cukru neprobíhaly v nárazech a ve výkyvech. Když je glykémie nízká, ustává vylučování inzulínu a zvýší se sekrece glukagonu.

SOMOGYIHO (ŠOMODYHO) FENOMÉN
    Hyperglykémie následující po hypoglykémii buď z důvodu vysokého příjmu sacharidů nebo díky protihormonům inzulínu, které zvyšují glykémii.

STRES
    V důsledku rozrušení se uvolňuje do krve pohotovostní hormon adrenalin, který dráždí játra k produkci jaterního cukru. Ten pak dráždí slinivku k vyšší produkci inzulínu. Stres zvyšuje glykémii velice rychle – během několika sekund a jeho vstřebávání trvá mnohonásobně déle! Nejdůležitější je proto pro diabetika život bez emočních výkyvů. Tzv. „nesmát se a nebrečet“. Je nutné si uvědomit, že i radostné události jsou stresové. Stres je nepřítelem č. 1 pro udržení optimální oscilace! Pozn. adrenalin ale umožňuje přijímat buňkám glukózu i při sníženém množství inzulínu.

    Poznámka VH: Potvrzuji, že stres ovlivňuje glykémii. Ve výše uvedené poučce si autor trochu protiřečí, ale mám zkušenost, že náhlý stres - rozčilení, vztek - mi cukr sníží, dlouhodobý stres - trápení - naopak zvyšuje. Stres obecně vzato škodí, ale - nejsme roboti! Život bez emočních výkyvů je blbost. Smějte se a plačte, je to důležité pro duševní zdraví!!! Glykemii se naučte upravovat dle situace.

SELFMONITORING
    Kontrola glykémií přenosným glukometrem. Umožňuje úpravu dávek inzulínu a je bezpodmínečně nutná k dobré kompenzaci diabetu 1.typu.
 

Kontakt

Věra Hýžová

Může Vás zajímat:

 Písnička: Sweet about...

Otázky a odpovědi

Jsou pro diabetika vhodné tzv. DIA nebo LIGHT výrobky?

DIA nebo LIGHT výrobky rozumíme potraviny, které neobsahují tzv. přidaný cukr (pozor, v některých případech jsou slovem LIGHT označeny výrobky se sníženým obsahem tuku, ale cukr obsahují).